جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

بغض آسمان فریدن به روی شانه های پاییز شکست/ عکس

در میان دنیای هزار رنگ پاییز، باری دیگر در پی موسیقی شور انگیز باد پاییزی ابرهای باران زا به آسمان فریدن مهمان شدند و رقص قطره های درخشان باران گرد و غبار نشسته بر روح شهر را زدود.

به گزارش بی ام خبر از ایمنا، پس از آلودگی ناشی از گرد وغبار در پی وزش باد شدید، بغض آسمان کبود و تاریک این دیار، به روی شانه های پاییز شکست و عطر باران از دل دیوار های خیس خورده فریدن به مشام رسید.
این دومین بارش باران پاییزی در فریدن است که پس ازکاهش محسوس دما، وزش باد شدید در طی دو روز اخیر و نیز گرد و غبار غلیظ، هوای شهر را لطیف و تر و تازه کرد.

شهرستان فریدن دارای آب و هوای معتدل است.زمستان‌ های این شهرستان سرد و طولانی است به‌طوری‌که در طول سال بیش از ۱۲۵ روز یخبندان دیده می‌شود ولی تابستان‌های معتدل و نسبتا خشک دارد. میزان بارندگی بلند مدت این شهرستان ۳۳۵/۶ میلی‌متر و میانگین بلند مدت درجه حرارت ۱۰/۳ درجه سانتی‌گراد می‌باشد و هر چه از سمت غرب شهرستان به سمت شرق حرکت کنیم از میزان بارش و برودت هوا کاسته می‌شود.

ادامه روند کاهشی دما در بیشتر مناطق استان

نوروز ملکی رئیس اداره هواشناسی فریدن با ابراز خرسندی از بارش مجدد باران در ماه های نخست پاییز سال جاری، گفت: تحلیل نقشه‌‌های هواشناسی بیانگر عبور تدریجی امواج ناپایدار از استان می‌باشد.
وی با اعلام این که دمای هوا طی ۲۴ ساعت آینده در بیشتر مناطق استان ۴ تا ۶ درجه کاهش خواهد داشت، اظهار کرد: بر این اساس امروز در اکثر مناطق استان وضعیت جوی به‌صورت صاف تا قسمتی ابری ،گاهی وزش باد ،در نواحی شرقی و شمال شرقی گاهی وزش باد نسبتا شدید همراه با گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود.
وی افزود: برای روز جمعه نیز در مناطق غربی گاهی افزایش ابر و در اواخر وقت احتمال بارش وجود دارد.

ملکی با مروری بر پیش‌بینی های سه‌ روزه هوای شهر اصفهان، گفت: بر اساس پیش بینی ها شرایط جوی دیروز چهارشنبه، به صورت کمی ابری و غبار، به تدریج افزایش ابر و وزش باد نسبتاً شدید و احتمال بارش پراکنده بود که در اکثر نقاط استان شاهد آن بودیم.

رئیس اداره هواشناسی فریدن افزود: امروز پنجشنبه وضعیت هوا به صورت صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد خواهد بود و در روز جمعه نیز، به صورت صاف تا قسمتی ابری همراه با غبار صبحگاهی و وزش باد و در روز شنبه به صورت صاف تا قسمتی ابری همراه با غبار صبحگاهی، به تدریج افزایش ابر و گاهی وزش باد پیش بینی شده است.
رئیس اداره هواشناسی فریدن، هم چنین شرایط جوی شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت را در روز جمعه به صورت قسمتی صاف تا قسمتی ابری گاهی افزایش ابر، وزش باد نسبتا شدید و احتمال بارش پراکنده پیش بینی کرد.

بارش باران ۷/۱ میلی متری باران در ۲۴ ساعت گذشته

رئیس اداره هواشناسی فریدن از بارندگی ۷/۱ میلی متری در ۲۴ ساعت گذشته در شهر داران خبر داد و افزود: امروز بیشینه سرعت وزش باد ۱۰ متر بر ثانیه می باشد و پیش بینی می شود بیشینه دما ۱۱درجه سانتی گراد و کمینه دما ۴ درجه سانتی گراد باشد.

توصیه های هواشناسی به کشاورزان استان

ملکی در ادامه با شرح توصیه های هواشناسی استان به کشاورزان، خاطر نشان کرد: کشاورزان مناطق سردسیر استان در برداشت سیب زمینی و چغندر قند تعجیل نمایند و کشاورزان مناطق معتدل وگرمسیر استان نسبت به مبارزه باعلف های هرز مزارع چغندر قند پاییزه اقدام کنند.

وی با اشاره به پیش بینی عدم بارش های کافی در پاییز گفت: به مرتع داران مناطق قشلاقی استان توصیه می شود نسبت به بیمه مراتع خود اقدام نمایند.
ملکی با اشاره به روند تاخیر در بارش ها تاکید کرد: به منظورحفظ پوشش گیاهی به مرتع داران مراتع قشلاقی استان توصیه می شود در صورت تمایل با مراجعه به ادارات منابع طبیعی شهرستان مربوطه با در خواست کتبی نسبت به قرق مرتع خود در فصل قشلاق اقدام و از مزایای معافیت در پرداخت حق علف برخوردار گردند.
وی خطاب به گلخانه داران گفت: گلخانه داران ضمن بررسی استحکام پوشش ها در برابر وزش باد نسبت به تهویه وتنظیم دما و رطوبت با توجه به کاهش محسوس دما اقدام نمایند.
ملکی با بیان این که تولیدکنندگان بذور علوفه ایی می توانند جهت دریافت بذور مادری به شرکت های تولیدکننده بذر مراجعه و نسبت به کشت آن اقدام نمایند، عنوان داشت: باتوجه به روند کاهش دما باغدارران مناطق شمال و جنوب استان نسبت به برداشت محصولات باقیمانده خصوصا سیب درختی و انار اقدام نمایند.

وی با اشاره به استقرار ۲ دستگاه روغن کشی زیتون در شهرستان های اصفهان و نجف آباد گفت: زیتون کاران می توانند محصول خود را به صورت روغنی (سیاه شدن کامل دانه زیتون) برداشت کنند.
ملکی با تاکید بر این که محلول پاشی باغات میوه برداشت شده باید تا قبل از زرد شدن وخزان برگ ها درساعات میانی روز انجام شود، افزود: کشاورزان مناطق مرکزی و شرق استان نیز نسبت به آبیاری مزارع زعفران اقدام نمایند.

لزوم سرعت عمل کشاورزان فریدنی در اجرای توصیه های هواشناسی

ملکی در ادامه با اشاره به شرایط جوی خاص شهرستان خطاب به کشاورزان فریدنی گفت: کشاورزان عزیز با توجه به خشک بودن علوفه مراتع، از ایجاد آتش در نزدیکی مراتع و مزارع خود داری نموده یا درصورت ایجاد آتش بعد از اتمام کار از خاموش بودن آن اطمینان حاصل نمایند.
وی افزود: به مرتع داران نیز توصیه می شود با توجه به روند سرد شدن هوا و به منظور حفظ پوشش گیاهی مناطق ییلاقی نسبت به خروج دام از این مراتع اقدام کنند.

ملکی از باغداران شهرستان خواست نسبت به حذف شاخه های خشک و بادام های آلوده به زنبور مغز خوار اقدام کنند و با در نظر گرفتن این که زمان برای هرس و فرم دهی درخت گردو مناسب است، پس از برداشت محصولات باغی (گردو) نسبت به مبارزه شیمیایی با بیماری انتراکنوز با استفاده از سم اکسی کلرور مس اقدام نمایند.
وی افزود: کشاورزان با توجه به رسیدگی محصولات سیب زمینی و چغندر قند نسبت به برداشت آن ها و نیز و نسبت به کاشت گندم آبی و دیم اقدام نمایند.
وی در پایان از گلخانه داران و واحد های دامداری خواست که نسبت به تامین و تدارک سوخت اضطراری و وسایل گرمایشی و تنظیم دریچه های تهویه اقدام نمایند.

انتهای پیام / کد خبر5826

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار