سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
سفری باید تا ورای نجابت برف؛

طبیعت خیال انگیز شهرستان های غرب اصفهان در زمستان+تصاویر

زمستان هرگز به این معنا نیست که در میان تن پوش گرم و ضخیم پنهان شوی؛ سفری باید تا همین نزدیکی؛ در میان مردمان سرد و گرم چشیده دیاری پهناور به نام فریدن بزرگ؛ سرزمینی که در آن پاییز و زمستان به اندازه بهار فرح بخش و دل انگیز است.

به گزارش بی ام خبر، شهرستان فریدن، پاییز هزار رنگ پر رمز و راز و پس از آن زمستان نجیب آرام بخش؛ هم چون نقاشان ماهر و چیره دست؛ مناظر شگفت آمیزی از طبیعت را به روی بوم چشم ها پدید می آورند.
این روزها در کنار هوای سرد و تن های لرزان، از تاریک روشن سپیده دم تا غروب دل انگیز و سکوت مرموز شبانگاهان، هر چه هست قصه رنگ ها و چشم نوازی حادثه هاست.


پس از طی مسافت ۱۴۰ کیلومتری به طرف غرب استان، وقتی صلابت دالانکوه سرافراز به وسعت چشم ها مهمان می شود، بهشت گمشده ای به نام فریدن بزرگ، پدیدار می گردد.


سرزمین پر ریشه ای که در میان انبوه رنگ های ناب طبیعت؛ همواره یکرنگ و ساده روزگار گذرانده است.وسعتی پر ریشه و دل فریب که طبیعت منحصر به فرد آن در تمام فصول سال میزبان گردشگران بسیاری است.


از نقش و نگار پاییز وفادار در میان درختان پارک دریاچه فریدن تا لحاف سپید قله های بلند فریدونشهر و از زلال سد افوس تا نارنجی گرما بخش حجت آباد چادگان؛ همه و همه دلبری طبیعتی است که زور سرما به زیبایی آن نرسیده و هم چنان از نگاه آدم ها آفرین هدیه می گیرد.


خلق صحنه های شور انگیز با پیوند شگفت زمین و کوه و رودخانه و درخت در جای جای این خطه متبلور است. از رود خانه پر آب پلاسجان و روستای بکر آغچه تا شاهان کوه فریدونشهر و سپیدی خالص روستای سیبک؛ و از چیگان با صفای فریدن تا غروب کبود چادگان؛ تجلی خلقت تحسین برانگیز خالق یکتاست.


این روزها؛ در کنار آخرین دلبری های فصل پاییز، در حالی که زمین خود را برای خواب زمستانی آماده می کند، خود نمایی شاخه های عریان درختان، تنه یخ زده گل ها، سپیدی ابر های پر سخاوت و نمناکی خاک این خطه روح آدمی را به وجد می آورد.


زمستان هرگز به این معنا نیست که در میان تن پوش گرم و ضخیم پنهان شوی؛ سفری باید تا همین نزدیکی؛ در میان مردمان سرد و گرم چشیده دیار پهناور فریدن بزرگ؛ سرزمینی که در آن پاییز و زمستان به اندازه بهار فرح بخش و زیباست.


با آمدن زمستان و رقص دانه های برف، مناظر زیبا و منحصر به فردی در حاشیه جاده ها و محور های این منطقه و نیز در سطح شهرها و روستاهای آن پدید می آید.


در فصل سرما در سرتاسر این منطقه اگر چه سرها در گریبان  است و راه تاریک و لغزان؛ اما هوای پاک و فرح بخش در ریه ها ریشه می دواند و جان آدمی طراوتی وصف ناپذیر تجربه می کند.

آماده سازی مکان های تفریحی زمستانه از جمله پیست اسکی فریدونشهر و افوس و آماده باش نیروهای امداد جاده ای  در تمام مسیر های منتهی به شهرستان های فریدن، فریدونشهر،چادگان و بوئین میاندشت راه را برای یک سفر خیال انگیز زمستانی هموار کرده است.


سفری گرم و مطبوع در اوج سرمای استخوان سوز؛ دست هایی که از هرم نفس ها گرم می شود؛ اجاق هایی که روسیاهی اش به زغال می ماند و گرمای آتش نارنجی اش به روی گونه های یخ زده مسافر، آری اینجا  بهشت گمشده ای است که طبیعتش هنوز دلبری می کند.


طبیعتی که از گذشته های دور تا به امروز آرام بخش دل ها در کوران حوادث بوده است و در گوش خود نغمه های شادمانه مسافران بسیاری را به یادگار دارد.

انتهای پیام/ایمنا

انتهای پیام / کد خبر6242

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار