جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

ریل‌گذاری برنامه ششم توسعه به سمت تعالی انقلاب است/یکسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان در بودجه ۹۶

فریدن-نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس گفت: یکی از مهم ترین اقدامات در برنامه ششم که در بودجه ۹۶ نیز انجام می‌شود، یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با شاغلان است.

به گزارش بی ام خبر، اکبر ترکی با مروری بر برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶، اظهار کرد:  برنامه ششم باید توسط دولت به مجلس ارائه می‌شد اما چون این کار به نحو صحیح صورت نگرفته بود رئیس مجلس به استناد استعلام از رهبر معظم انقلاب؛ مبنی بر این که یا دولت برنامه مناسب را بدهد و یا این که اجازه بدهد مجلس برنامه را بنویسد، برنامه ششم توسط مجلس تکمیل شد.
نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که با تلاش نمایندگان ریل‌گذاری برنامه ششم توسعه به سمت رشد و تعالی انقلاب اسلامی است، عنوان داشت: یکی از مهم ترین اقدامات در برنامه ششم که در بودجه  ۹۶ نیز انجام می‌شود، یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با شاغلان است.
دست دولت را در کمک گرفتن از بخش خصوصی باز گذاشته ایم
ترکی در بخش دیگری از گفتگوی خود افزود: در بخش آب و فاضلاب برنامه‌های خوبی داریم و دست دولت را در مباحث مربوط به کمک از بخش خصوصی باز گذاشته‌ایم تا با واگذاری از طریق پساب بتوانند تصمیمات مناسبی در این حوزه بگیرند.
ترکی  با بیان این که بودجه ۹۶،  متشکل از ۳۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی و نزدیک به ۷۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات و بانک‌ها است، یاد آور شد: در این میان ۲۳۶ هزار میلیارد تومان مربوط به هزینه‌هاست.
عضو فراکسیون ولایت خاطر نشان کرد: یارانه‌ای که قرار است در سال ۹۶ واریز شود ۲۱ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: ۹۵ هزار میلیارد تومان نیز بابت پرداخت حقوق ها در نظر گرفته شده است که از این مقدار، ۷۳ هزار میلیارد تومان مربوط به بازنشستگان است.
بخش عمده بودجه، مربوط به هزینه‌های جاری است
عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به  بودجه ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت برای کلنگ‌زنی طرح های نا تمام گفت:  در بحث تملک دارایی‌ها، آنچه که دولت در بودجه ۹۶ دیده، ۲۰ درصد است، اما چیزی که مرکز پژوهش‌های مجلس براساس اطلاعات سال‌های گذشته تحقیق و بررسی کرد، اگر تحقق پیدا کند ۳۳ هزار میلیارد تومان است.
وی تاکید کرد: بخش عمده ای از بودجه، مربوط به هزینه‌های جاری است و خرج حقوق می‌شود، باید گفت با دولتی بزرگ روبه‌رو هستیم که اکثر درآمدها خرج می‌شود و بحث تملک و دارایی باقی می‌ماند.
لزوم اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی
ترکی با بیان این که به بحث آموزش و تحقیقات ۲۰ درصد، دفاع و امنیت ۱۶ درصد و سلامت ۷ درصد بودجه اختصاص یافته است، افزود:  موضوعی که درگیر آن هستیم این است که مجلس هم به این نتیجه رسید که دولت به تنهایی نمی‌تواند بسیاری از کارها را انجام بدهد.
وی تاکید کرد: باید براساس فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب کار به دست مردم سپرده شود و دولت تصدی‌گری را بردارد و نظارت کند، اینجاست که اقتصاد مقاومتی حاصل می‌شود.
نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت  بودجه اختصاصی به آسیب های اجتماعی را ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری و اشتغال که بخش خصوصی باید برای آن به میدان بیاید هزار میلیارد تومان و به توسعه فرهنگ قرآنی فقط ۱۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.
اختصاص  بودجه به پروژه راه‌آهن اصفهان- داران – ازنا
ترکی از اختصاص ۲۲ میلیارد تومان به پروژه راه‌آهن اصفهان- داران – ازنا در بودجه سال  ۹۶ خبر داد و افزود: مجلس و دولت به دنبال این هستند که خطوط مواصلات ریلی را افزایش داده و تقویت کنند بنابراین امیدواریم در سال ۹۶ بیشتر از این بودجه قرار داده شود چرا که هم به نفع دولت و هم به سود مردم است.
وی تقویت خطوط ریلی را موجب بهره مندی و آسایش مردم دانست و گفت:  خط راه آهن اصفهان – خوزستان به ویژه برای مناطق غربی استان اصفهان از جمله فریدن، بویین میانداشت، تیران و کرون، خمینی‌شهر، نجف آباد و اصفهان و حتی سایر استان‌ها از جمله استان لرستان مناسب است.
ترکی با بیان این که هنوز با تکمیل این پروژه فاصله زیادی داریم و با ۲۲ میلیارد تومان فقط می‌توان بخشی از پروژه را در سال ۹۶ پیش برد، افزود: این پروژه به بودجه‌ بیشتری نیاز دارد و امیدواریم که برای تکمیل آن هزینه‌های مورد نیاز تأمین شود.
وی در پایان از عدم تخصیص بودجه در برنامه ششم توسعه برای حل مسئله آب فریدن و تامین آن از منابع پایدار انتقاد کرد.

انتهای پیام/خبرفارسی

انتهای پیام / کد خبر6907

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار