پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
سال به اسفند رسید؛

کلنگ لنگان به زمین نرسید/عطش فریدن برای آب سالم

سال دارد نو می شود؛ اما همچنان قصه آب در فریدن گل آلود است و باز هم مردم این دیار قربانی بد قولی و سوء مدیریت مسئولان شده اند.

به گزارش بی ام خبر،  در حالی که به روزهای پایانی سال ۹۵ نزدیک می شویم؛ صدای ضربه های کلنگی که قرار بود در سال جاری به زمین بخورد در میان شلوغی های اسفند ماه به فراموشی سپرده شده است.
سال دارد نو می شود؛ اما همچنان قصه آب در فریدن گل آلود است و باز هم مردم این دیار قربانی بد قولی و سوء مدیریت مسئولان شده اند.
طرح “کلنگ زنی پرژوه تامین آب شرب شهرستان فریدن از منابع پایدار” که از زمان مسئولیت اسفندیار تاجمیری فرماندار سابق این شهرستان با پیگیری ها و مکاتبات مکرر به مسئولان کشوری و استانی کلید خورده بود؛ هنوز به سرانجامی نرسیده است. با اجرای این طرح، قرار بود آب شرب مصرفی این شهرستان از چشمه لنگان فریدونشهر تامین شود.
تاجمیری بارها در مصاحبه های خود با تاکید بر این که طرح تامین آب از منابع پایدار یک پروژه کلان کشوری است؛ از کلنگ زنی این طرح تا پایان سال ۹۵ و نیز قول مساعدت استاندار اصفهان برای حل این موضوع سخن گفته بود.
وی در اردیبهشت سال جاری در گفتگو با ایمنا با اعلام این که در آینده ای نزدیک و با تکمیل مطالعات مربوطه، شاهد کلنگ زنی طرح بزرگ و ملی تامین آب شرب شهرها و روستاهای شهرستان از منابع پایدار خواهیم بود، از مساعدت ویژه استاندار در این زمینه تقدیر کرد و گفت: سعی ما بر آن است در سه ماهه اول سال جاری کلنگ این طرح عظیم زده شود.
از طرفی رسول زرگرر پور استاندار اصفهان نیز در سفر سال گذشته خود به این شهرستان، از حل مشکل آب شرب مصرفی مردم این شهرستان “در

۹ روستای شهرستان تحت پوشش آب رسانی سیار قرار دارد

آینده ای نزدیک” خبر داده بود.
با این حال با نزدیک شدن به ایام پایان سال؛ این مسئله هنوز در هاله ای از ابهام به سر می برد و هیچ کدام از وعده های مسئولان عملی نشده است.
سطح نیترات بالای آب شرب مصرفی در شهرستان فریدن چند سالی است که مردم این دیار را نگران کرده است؛ این موضوع به خصوص در روستاهای این شهرستان نمود بیشتری دارد به طوری که آب شرب مصرفی تعدادی از این روستاها به صورت سیار و با تانکر تامین می شود.
آبرسانی سیار به ۹ روستای فریدن
در اواخر تیرماه سال جاری عباس رحیمی رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان فریدن از استقرار ۳۷ تانکر ثابت و خارج شدن ۲ روستا از مدار آب رسانی سیاردر این شهرستان خبر داده بود. به گفته وی ۹ روستای شهرستان تحت پوشش آب رسانی سیار قرار دارد.
رحیمی با بیان این که آب رسانی سیار در این روستاها تنها به دلیل مشکل کیفی آب شرب نیست بلکه از نظر کمی هم دچار مشکل هستیم، افزود: قرارداد نصب دستگاه های نیترات زدا برای ۴ روستا بسته شده است و مقرر شده تا پایان ۶ ماهه نخست سال آینده این کار به اتمام برسد.
وی ادامه داد: ۲۷ روستای این شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۲۹ هزار نفر در قالب ۸۵۲۳ خانوار تحت پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان قرار دارد.
تایید آلوده بودن آب فریدن به نیترات در سال ۹۱
به گفته غلامحسین خزایی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریدن، نیترات آب شرب فریدن در سال ۹۱ بالاتر از حد مجاز و اولین نمونه برداری در خرداد سال ۹۱ حاکی از آلوده بودن آب شرب سه روستای نماگرد، داشکسن و به نیترات بوده است.
خزایی با بیان این که پس از مثبت اعلام شدن نمونه گیری سه روستای یاد شده در آبان سال ۹۱ از آب شهر داران نیز نمونه گیری انجام و جواب آزمایش اولیه مثبت اعلام شد،

کیفیت آب شرب شهرستان فریدن و روستاهای این شهرستان به شدت تحت نظارت و کنترل شبکه بهداشت و درمان شهرستان قرار دارد

افزود: برای اطمینان از آلوده بودن آب شهر داران به نیترات، پس از نمونه اول، آزمایش های متعدد دیگری انجام شد و در دی ماه سال ۹۱ این موضوع تایید و در اواخر سال ۹۱ میزان نیترات بین ۵۱ تا ۵۶ میلی گرم اعلام شد.
وی افزود: در سال ۹۲ چاه شماره ۴ شهر داران به علت بالا بودن نیترات پلمب شد و سپس چاه هنرستان کشاورزی این شهر که نیترات آن ۱۸ میلی گرم در لیتر بود، وارد مدار شد که پس از در مدار قرارگرفتن چاه هنرستان کشاورزی، نیترات چاه های پایین دست شهر داران کاهش یافت اما چاه های بالا دست همچنان با مشکل روبرو بود.
سطح نیترات مجاز است!
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فریدن در ادامه با بیان این که دستگاه نیترات زدا برای کاهش نیترات آب شهرستان فریدن در شهریور سال ۹۲ نصب شد، خاطر نشان کرد: با نصب دستگاه نیترات زدا، نیترات آب در این شهرستان کاهش یافت.
خزایی تاکید کرد: کیفیت آب شرب شهرستان فریدن و روستاهای این شهرستان به شدت تحت نظارت و کنترل شبکه بهداشت و درمان شهرستان قرار دارد و هشدارهای لازم برای استفاده نکردن از آب لوله کشی روستاهایی که احتمال وجود نیترات غیر مجاز در آب آنها وجود دارد، داده شده و آب رسانی به این روستاها به صورت سیار انجام می شود.
وی هم چنین نسبت به مجاز بودن میزان نیترات آب شرب مصرفی در سطح شهر داران به مردم اطمینان خاطر داد.
اعتبار برای خرید دستگاه نیترات زدا
محمد حسین قرائتی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان نیز در جلسه اخیر بررسی مشکلات آب شرب روستاهای فریدن اصلاح شبکه آبرسانی را یکی از راهکارهای صرفه جویی در آب دانست و گفت: ایجاد مجتمع های آبرسانی در تامین آب شرب سالم برای مردم موثر است.
وی با اعلام این که با اعتبار تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی برای ۱۳ روستای استان اصفهان، دستگاه حذف نیترات از آب خریداری شده است، فریدن و روستاهای غرب استان اصفهان را نیز جزء این طرح اعلام کرده و از نصب تعدادی از این دستگاه ها تا پایان سال جاری خبر داده است.
حفر چاه یا  استقرار دستگاه نیترات زدا کافی نیست
با

مسئله آب در این شهرستان به هیچ وجه سیاسی نیست و نباید آن را به سیاست ربط دهیم

این حال؛ حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی امام جمعه شهر داران چندین بار نسبت به وجود نیترات و غیر سالم بودن آب شرب مصرفی مردم انتقاد کرده است.
حجت الاسلام اسماعیل سیاوشی تامین آب شرب از منابع پایدار را از مطالبات مهم و برحق مردم این شهرستان دانست و گفت: کلنگ زنی این طرح مهم باید تا پایان سال جاری اجرا شود و مردم نباید قربانی بی برنامگی برخی از مسئولان باشند.
وی با قدردانی از تلاش های صورت گرفته در رابطه با استقرار دستگاه های نیترات زدا تاکید کرد: مشکل آب این منطقه با دستگاه نیترات زدا یا حفر چاه حل نخواهد شد، چرا که با این وضعیت خشک سالی و کاهش آب های زیر زمینی مواجه هستیم و شاید روزی اصلا آبی در کار نباشد.
آب را سیاسی نکنید! به فریاد مردم برسید
امام جمعه داران در ادامه با بیان این که مسئله آب در این شهرستان به هیچ وجه سیاسی نیست و نباید آن را به سیاست ربط دهیم، گفت: این یک مشکل بسیار بزرگ است و باید به فریاد مردم رسید.
حجت الاسلام سیاوشی با اشاره به قول مساعدت شخص استاندار در موضوع تامین آب شرب پایدار از چشمه لنگان برای فریدن، افزود: کلنگ این طرح مهم و حیاتی باید در سال جاری به زمین بخورد و اگر این امر صورت نگیرد، مسئولان استان خود پاسخگوی مردم باشند.
عدم تخصیص اعتبار برای پروژه های آبرسانی شهرستان
اکبر ترکی نماینده مردم شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه از عدم تخصیص اعتبار برای پروژه های آبرسانی شهرستان فریدن در برنامه ششم توسعه انتقاد کرده است.
وی با بیان این که یکی از خدمات بهداشتی اولیه سازمان جهانی بهداشت، فراهم شدن آب شرب سالم برای مردم تا سال ۲۰۰۰ بود، گفت: اکنون ما در سال ۲۰۱۷ هستیم و در اولین گام های اجرای اصول phc سازمان جهانی بهداشت مشکل داریم و این هم در طول سال ها با مدیریت های مختلف اتفاق افتاده است.ترکی با بیان این که در نظام اسلامی تمام مردم باید از آب آشامیدنی سالم برخوردار باشند، گفت:   در این مسئله نباید تفاوتی بین شرق و غرب استان باشد.

عضو فراکسیون ولایت مجلس با اشاره به مشکلات آب آشامیدنی شهر داران و بوئین میاندشت و همچنین روستاهای ۴ شهرستان گفت: منطقه فریدن به‌ عنوان سرچشمه زاینده‌رود تلقی می‌شود و باید بودجه‌ای برای حل این موضوع به آن تخصیص داده می‌شد.
وظیفه اجرای این پروژه بر عهده دولت است
ترکی با اشاره به معضلات آب شهری داران و مناطق اطراف گفت: پیگیری نقشه آب شهر داران و بوئین میاندشت در طی ۲ سال گذشته انجام‌ شده و استاندار هم قول پیگیری داده بود؛ ظاهراً این کارها انجام‌شده و نامه‌ای به هیئت‌ وزیران ارسال کرده‌اند.
نماینده مردم شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت ادامه داد: در سطح وزیر نیرو و معاونان وی مسأله پیگیری کردیم و نقطه قابل‌ ذکر این است که وظیفه اجرای این پروژه بر عهده دولت است، این خواسته به‌ حق مردم شهرستان فریدن است که آب شرب سالم داشته باشند و این‌ که منطقه ما که سرچشمه زاینده‌رود است، نتوانیم آب شرب را تأمین کنیم قابل‌ قبول نیست.
ترکی به شدت از ابهام در مسئله تامین آب شرب شهرستان فریدن و بوئین میاندشت از منابع پایدار انتقاد کرد و گفت: متاسفانه علی رغم همه پیگیری ها، حرف ها و حتی قول مساعدت استاندار محترم این مسئله هنوز حل نشده است.
بی عدالتی بزرگی در حق مردم فریدن شده است
ترکی با ارائه توضیحاتی درباره کم کاری و بی توجهی به وضعیت سد بلطاق بوئین میاندشت و در مقابل اختصاص اعتبار هنگفت برای  سد سرداب فریدونشهر در راستای حل مشکل آب قسمت های خاصی از استان تصریح کرد: متاسفانه بی عدالتی بزرگی در حق مردم ما شده است.
نماینده مردم افزود: مردم این چهار شهرستان نجیب، انقلابی و در صحنه هستند و روا نیست که اینچنین مورد ظلم قرار بگیرند و مسئولان نباید از این مسئله سوء استفاده کنند.
وی تصریح کرد: جدا کردن آب منطقه ای فریدن و بوئین میاندشت خدمت به منطقه نیست بلکه عده ای می خواهند ظرفیت عظیم آب این منطقه را به نفع خودشان مصادره کنند.
ترکی افزود: اگر خللی در راه این پروژه باشد آن را به‌ صورت شفاف با مردم در میان خواهیم گذاشت.
کم کاری در حوزه مجتمع های آب رسانی روستاها
کمال رضایت فرماندار فعلی فریدن نیز با اظهار تعجب از کم کاری در حوزه مجتمع های آبرسانی روستایی در این شهرستان و خارج شدن آن ها از ردیف اعتباری، افزود: باید نگاه ویژه ای به این شهرستان داشت چرا که برخی شاخصه ها به خاطر این که این منطقه از دیگر جزء نقاط محروم به شمار نمی آید مورد غفلت واقع شده است.
رویش سبزه های نوروزی با قطره های پر ابهام آب
هر چند مسئولان سطح نیترات آب شرب این منطقه را مجاز اعلام کرده اند، اما به عقیده بسیاری از مردم این مسئله مبهم است.
آن ها بر این باورند که حتی اگر سطح نیترات هم مجاز باشد در حد بالاترین مقدار مجاز است نه کمترین؛ بنابراین به شدت نگران کیفیت آب شرب مصرفی خود هستند.
از طرفی خشکسالی های اخیر و کاهش شدید منابع آبی و نیز هدر رفت بالای آب در بخش کشاورزی، بر شدت موضوع افزوده است.
از آن جا که فریدن خود جزء حوضه آبریز زاینده رود به شمار می رود مردم بر این باورند که اجحاف بزرگی در حقشان شده است.
آنان  تصور می کنند مسئولان و مدیران استانی در حق آنان تبعیض روا داشته اند و از تفاوت های موجود در بین  شهرستان های شرق استان با غرب آن به شدت ناراضی هستند.
با این تفاسیر به نظر می سد حلقه ای گمشده در این بین مانع از اجرای این طرح بزرگ شده است. آنچه بارز است این که مردم فریدن باز هم باید با همین آب مبهم گل آلود، سبزه های نوروزشان را برویانند؛ سبزه که نه؛ صادقانه تر این است که شاید از وعده های بی سرانجام مسئولان؛ علف زیر پاهای خسته شان سبز می شود.چشم انتظار بودن از بهار تا بهار؛ بی آن که فرجامی به بار بنشیند.

انتهای پیام/ایمنا

انتهای پیام / کد خبر7482

جستجو

آخرین اخبار