سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
عضو هیئت علمی جامعه المُصطفی:

نتیجه پیروی نکردن از سیره حضرت زهرا(س) افزایش آمار طلاق در جامعه است

حجت الاسلام رفیعی گفت: سه خصلت خیانت، دروغ و سرپیچی از فرمان شوهر در زندگی حضرت زهرا(س) وجود نداشت و وجود این سه خصلت در زنان جامعه امروز، علل اصلی افزایش آمار طلاق در جامعه است.

به گزارش بی ام خبر، حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی شامگاه دیروز در مسجد سید اصفهان با اشاره به حدیثی پیرامون خصائص اخلاقی حضرت زهرا(س) عنوان کرد: سه خصلت در زندگی حضرت زهرا(س) وجود نداشت، یکی خیانت، دیگری دروغ و سوم سرپیچی از فرمان شوهر.

وی افزود: امروز مشکل عمده زوجین در جامعه امروز، رعایت یکی از این سه اصل است و آمار بالای طلاق در اثر همین امر پدیدار شده است لکن اگر زنان ما سیره فاطمی و مردان سیره علوی در زندگی خود پیاده کنند در زندگی خود دچار کوچکترین خللی نخواهند شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی در رابطه با شخصیت والای حضرت زهرا اظهار کرد: حضرت زهرا(س) دارای چنان مقام و مرتبتی بودند که رسول اکرم(ص) هنگام ورود ایشان قیام می‌کردند، به او خوش‌آمد می‌گفتند، دست حضرت را می‌بوسیدند و جای خود را به ایشان می‌دادند.

وی افزود: زمانی این روایت را نزد رهبر معظم انقلاب قرائت کردند، پس از سخنرانی، مقام معظم رهبری حاشیه‌ای بر این حدیث زدند و فرمودند:«رسول اکرم نه تنها جلوی حضرت زهرا(س) قیام می‌کردند بلکه به سوی ایشان می‌دویدند و از حضرت استقبال می‌کردند».

حجت الاسلام رفیعی با بیان اینکه شیعه تمام وجود خود را مدیون حضرت زهرا(س) است یادآور شد: اگر خطبه‌های حضرت در دفاع از امیرالمومنین(ع) نبود و ایشان تمام قد برای دفاع از ولایت نمی‌ایستادند امروز اثری از شیعه در جهان اسلام وجود نداشت و اسلام به طور کلی به انحراف و انحطاط رانده شده بود.

وی در بیان روایتی از امیرالمومنین پیرامون خصائص وجودی حضرت زهرا(س) بیان کرد: حضرت علی(ع) فرمودند: «ای فاطمه(س)، تو دارای پنج ویژگی هستی، اول آنکه تو داناترین انسان به خدا هستی و تمام وجود تو رنگ الهی به خود گرفته، دوم آنکه نیکوکارترین انسانی، گرامی‌ترین فرد نزد خدا هستی، همه وجود تو پر از تقوا و خوف از خدا است ».

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی با اشاره به این موضوع که هرکس به اندازه معرفتش می‌تواند به حضرت زهرا(س) تقرب بجوید عنوان کرد: برای نیکوکاری و به نیکی رسیدن لازم است انسان از آنچه دوست دارد به نیازمندان انفاق کند و برای شناخت خداوند لازم است از طریق استدلال، فطرت و نگریسن به آثار و نشانه‌های خداوند بر روی زمین به ایشان معرفت یابد.

وی با اشاره به آیه ۲۶ سوره یونس خاطرنشان کرد: کسانی‌که نیکوکار باشند خداوند علاوه بر اینکه اجر کار خوب آن‌ها را برایشان درنظر می‌گیرد، پاداشی برتر و بالاتر به آن‌ها عطا می‌کند، همچنین که آن‌ها را از مذلت و خواری دور می‌کند و پاداش غایی آن‌ها بهشت برین خواهد بود.

حجت الاسلام رفیعی در ادامه افزود: اعمال انسان به دو دسته تعبدی و توسلی تقسیم بندی می‌شود که در اعمال توسلی اگر نیت برای خدا نباشد اشکالی ندارد، اما در اعمال تعبدی چنانچه نیت برای غیر خدا باشد عمل باطل است و هیچ نتیجه‌ای برای انسان نخواهد داشت.

وی در پایان تاکید کرد: البته بهتر است اعمال توسلی برای رضای خدا باشد چراکه اگر چنین شد، همه کارهای انسان رنگ و بوی عبادی به خود می‌گیرد و انسان همواره در حال کسب ثواب و قرب به خدا خواهد بود.

انتهای پیام/صاحب نیوز

انتهای پیام / کد خبر7590

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار