سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷
حجت‌الاسلام پناهیان:

دین چیزی جز عقلانیت نیست/ عدم اعتماد به دروغ‌گو یک دستور عقلی است/ مرگ بر منافق یعنی مرگ بر حماقت

حجت‌الاسلام پناهیان گفت: عدم اعتماد به دروغ‌گو یک دستور عقلی است؛ نظر یک انقلابی در مورد مذاکرات همان نظر امام علی به نماینده خود است که فرمودند اگر عقل و تجربه را زیر پا بگذاری شقی خواهی بود؛ آمریکا تا کنون کجا راست گفته است؟

به گزارش بی ام خبر، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: در فضای فکری جامعه فاجعه‌ای در معرفی دین و انقلابی‌گری رخ داده که بسیاری را دچار سوءتفاهم کرده و سبب شده کسانی از دین سوءاستفاده کنند.

وی افزود: تعبیر ارزش‌گرایی برای دین‌داران به غلط در جامعه جا افتاده است که در مقابل دیگران را عقل‌گرا و منفعت‌گرا تعریف می‌کند.

* آرمان مهدویت انتخابی عقلانی است

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه آرمان‌گرایی یک واقعیت عقلانی است، تصریح کرد: عقل، آرمانی را که بتوان عاشق آن شد و امکان تحقق داشته باشد انتخاب می‌کند که این دو خصلت در آرمان مهدویت که عین عقلانیت است وجود دارد.

پناهیان با بیان اینکه دین‌داران افرادی غیرواقع‌بین نیستند، تأکید کرد: واژه نیروهای ارزشی را غربی‌ها در کشور فراگیر کردند که به نوعی فریب بود در حالی که در دین چنین لفظی نداریم.

وی آرمان‌گرایی بدون عقلانیت را بیهوده دانست و گفت: ارزشی هم که مطابق با واقعیت‌ها و منافع ما نباشد بی‌فایده است.

* هیچ امر غیر واقع بینانه ای در دین نیست

پناهیان با بیان اینکه ۴۰ سال است نزاع بین عقل و ارزش را مطرح می‌کنند، یادآور شد: در دین امر ارزشمندی که غیرواقع‌بینانه باشد وجود ندارد و دشمن با طرح این مباحث سعی دارد تا نیروهای مؤمن را غیرواقع‌بین معرفی کند.

وی از جوانان خواست تا ادبیات خود را عوض کنند و به جای استفاده از واژه ارزش، منافع را جایگزین کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه تبیین کرد: قبل از برجام بنده گفتم اگر انرژی هسته‌ای تعطیل شود، هیچ کارخانه‌ای نخواهد چرخید، چرا که اگر استکبار بنا بود به ما کمک کند دیگر نامش استکبار نبود.

* مرگ بر منافق همان مرگ بر حماقت است

پناهیان با اشاره به اینکه از عقلانیت در همه ابعاد دفاع می‌کنیم، اذعان کرد: آمریکا داعش را ساخته و از او حمایت می‌کند و از میانه‌روهای ایرانی هم حمایت می‌کند، چه نسبتی بین داعش و میانه‌روها در ایران وجود دارد که آمریکا از هر دو حمایت می‌کند؟

وی ادامه داد: بعد از رحلت پیامبر احادیثی را جعل کردند تا دین را یک مقوله ارزشی صرف و غیرواقع‌بین معرفی کنند که دخالتی در زندگی مردم ندارد.

پناهیان با تأکید بر اثبات موضوعات مختلف از طریق عقل خاطر نشان کرد: دین چیزی جز عقلانیت نیست و بر اساس آیات قرآن می‌توان اثبات کرد که مرگ بر منافق یعنی مرگ بر حماقت که در قرآن با نام سفها یاد شده است.

* دین عین عقلانیت است

این استاد حوزه و دانشگاه ایمان را نتیجه عقلانیت دانست و گفت: در تبیین مفهوم ایمان و انقلابی‌گری باید نهضتی به راه انداخته شود که دین را عین عقلانیت و بلکه نتیجه آن را عقلانیت بدانیم.

وی با بیان اینکه امام زمان بعد از ظهور عقل مردم را زیاد می‌کنند، تصریح کرد: مردم هم دینی که عقلانیت را لحاظ نکند و منافع آن‌ها را تأمین نکند نمی‌پذیرند.

* نظر یک انقلابی در مورد مذاکرات

پناهیان با اشاره به اینکه عدم اعتماد به دروغ‌گو یک دستور عقلی است، اضافه کرد: نظر یک انقلابی در مورد مذاکرات همان نظر امام علی به نماینده خود است که فرمودند اگر عقل و تجربه را زیر پا بگذاری شقی خواهی بود؛ آمریکا تاکنون کجا راست گفته است؟ بر اساس چه محاسبه‌ای پذیرفتیم که از این پس خوب شده است؟

وی خاطرنشان کرد: در هر عمل عبادی و معنوی، محاسبات عقلانی باید حرف اول را بزند؛ ممکن است کسانی که می‌خواهند وجدان و عقل خود را کنار بگذارند، خود را با حال و هوای معنوی سرگرم کنند در حالی که برای افزایش معنویت هم باید از طریق عقلانیت اقدام کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان با بیان اینکه آرمان‌گرایی مبنایی عقلانی دارد و عقل باید آن را تأیید کند از دانشجویان خواست تا جریانات سیاسی را هم با عقلانیت بسنجند و کسی را که به عقلانیت بها می‌دهد انقلابی بدانند.

انتهای پیام/فارس

انتهای پیام / کد خبر7617

جستجو

آخرین اخبار