پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

فوتسال می تواند فریدن را در کشور مطرح کند

امروز بعد از چند ماه تمرین پرفشار تیم فوتسال امید فردا فریدن، در آستانه اولین بازی خود با سن سون زاهدان است که به همین دلیل ما به سراغ سرمربی خوش فکر و خوش آتیه این تیم، محمد دهخدایی رفتیم تا در خصوص این تیم و لیگ دسته دو کشور سوالاتی از این مربی بپرسیم.

به گزارش بی ام خبر، امروزه با وجود تمام مشکلات ورزشکاران فریدنی، مردم این منطقه شاهد موفقیت جوانان و فرزندان ورزشکار خود در منطقه هستند اکنون تیم فوتبال طوفان با قرار گرفتن در رده دوم گروه خود در لیگ دسته دوم استان اصفهان(آسیا ویژن) موجب خوشحالی ورزش دوستان شده است و از سوی دیگر تشکیل تیم فوتسال امید فردا فریدن و حضور آن در لیگ دسته دو کشور بر این خوشحالی افزوده است.

جالب است بدانید این اخبار در زمانی روی می دهد که اداره ورزش و جوانان فریدن، مهم ترین حامی ورزش در این منطقه، مدیر و مسئولی ندارد.

امروز بعد از چند ماه تمرین پرفشار تیم فوتسال امید فردا فریدن، در اولین محک خود به دیدار سن سون زاهدان می رود که به همین دلیل ما به سراغ سرمربی خوش فکر و خوش آتیه این تیم، محمد دهخدایی رفتیم تا در خصوص این تیم و لیگ دسته دو کشور گفتگویی داشته باشیم.

دهخدایی یکی از بازیکنان باهوش و خوش تکنیک شهرستان فریدن به شمار می رود که در تیم های به مانند فولاد ماهان، فیروزه صفه، گیتی پسند و رسالت کرمان در مقاطع مختلف توپ زده است و اکنون به عنوان بازیکن- مربی هدایت امید فردا فریدن را در لیگ فوتسال دسته دو کشور به عهده گرفته است.

در ادامه، گفتگوی ما با این سرمربی جوان را شاهد خواهید بود:

*چه انگیزه ای باعث شد که تیم فوتسال امید فردا را در فریدن تشکیل بدهید؟

دهخدایی: از آنجایی که من از یک خانواده فوتبالی هستم، بسیار علاقمند به انجام یک کار شاخص برای منطقه بودم بنابراین با مشورت های که کردم، تصمیم گرفتم یکی آکادمی کوچک در شهرستان تشکیل بدهم.

ابتدا با تاسیس آکادمی امید فردای فریدن در سال ۸۱، اقدام به جذب استعدادها در رده سنی نونهالان و نوجوانان کردیم و با سرمایه گذاری روی این بازیکنان و رشته فوتسال که کمی مورد بی مهری در منطقه قرار گرفته بود، توانستیم بازیکنان خوبی را شناسایی کنیم.

یک برنامه طولانی مدت برای این آکادمی طرح ریزی کردیم، بازیکنان نوجوان را برای حضور در مسابقات کشوری آماده ساختیم که عملکرد خوبی نیز از خود نشان دادند سپس در راستای برنامه ای که داشتیم و طبق قولی که به خود بازیکنان و اولیاء آنها داده بودیم، یک سهمیه تیم در لیگ دسته دو کشوری با دوستان برای شهرستان خریداری کردیم که بتوانیم معرف استعدادها خوب این منطقه باشیم.
*تیمی که راهی این مسابقات می شود، چند درصد آن را بازیکنان بومی تشکیل می دهند؟

ما در ابتدای امر از بهترین های آکادمی در شهرستان، چند نفری را انتخاب کردیم و سپس یک برنامه شناسایی استعدادها برای تقویت تیم بین برخی بازیکنان در غرب استان نیز انجام دادیم که تعدادی نیز شناسایی و به تیم اضافه شدند.
از آنجایی که بازی ها در سطح کشور انجام می شود و از کیفیت بالای برخوردار هست به طبع برخی از بازیکنان در ادامه انتظارتمان را در تمرین ها برآورده نکردند و تعدادی خط خوردند بنابراین چند بازیکن از استان های دیگر که شناخت کامل روی آنها داشتیم به تیم اضافه کردیم اما باز هم با تمام این توصیف ها ۶۰ درصد تیم بومی است.

*شما چندین بار در میان صحبت های خود، نشان دادید که به دنبال سرمایه گذاری روی فوتبال پایه هستید و بیشتر مایل بودید این حوزه را تقویت کنید، به نظر شما دیدگاه مسئولان فریدن در این حوزه چگونه است؟

بله درست است، من معتقدم که اگر فوتبال پایه شهرستان تقویت شود، در آینده نزدیک می توان استعدادهای خوبی به جامعه ورزش کشور معرفی کرد، هر چند درسطح کلان هم این حوزه مورد بی مهری قرار گرفته است.

آکادمی امید فردا از همان ابتدا، پایه و بنای کار خود را به جذب استعدادهای فوتبالی در رده سنی نونهال و نوجوان قرار داد و موفقیت های نیز حاصل شد؛ حتی این نوجوانان در برنامه استعداد یابی آقای ناظم الشریعه شرکت کردند که مورد توجه نیز قرار گرفته اند و به مراحل بالاتر رفتند اما در ادامه یکسری اتفاقات افتاد که خط خوردند ولی از نظر کیفیت بازیکنان فریدن عالی بودند.

امروز هم در تیم که ما راهی مسابقات می کنیم بیشتر در رده سنی ۱۶ تا ۱۹ سال هستند و معتقدم در آینده نزدیک می شود با سرمایه گذاری هوشمندانه و با برنامه استعدادهای خوبی به کشور معرفی کرد.

*آمادگی بازیکنان برای حضور در مسابقات چگونه است؟

الحمدالله توانستیم با تمرین های که داشتیم به آمادگی خوبی برسیم، هر چند این آمادگی صد در صد نیست ولی امیدواریم در بازی اول که روز جمعه با سن سون زهدان است بهترین عملکرد را برای بازی اول داشته باشیم و این قول را خواهم داد که با تمام قدرت در این مسابقات شرکت کنیم.

*از نظر کیفی لیگ دسته دو کشور را شما چگونه می بینید؟

دهخدایی: به نظر من طبق اطلاعاتی که از تیم های حاضر گرفتم، سطح کیفی این لیگ چیزی کمتر از لیگ دسته یک ندارد و تیم ها خیلی آماده و سرحال وارد این مسابقات می شوند و بدون شک لیگی جذاب و درعین حال سخت خواهد بود.

*چه تعداد تیم در این لیگ شرکت کردند و بازی ها به چه صورتی انجام می شود؟

بازی ها به صورت گروهی و رفت و برگشت برگزار می شود و در پایان لیگ، چهار تیم مستقیم به لیگ دسته یک صعود می کنند.

تعداد تیم های حاضر در این لیگ به ۳۴ تیم می رسد که در دو گروه ۸ تایی و دو گروه ۹ تایی به رقابت می پردازند که از هر گروه سه تیم به مرحله بعد صعود می کند.

سپس ۱۲ تیم صعود کرده طبق قرعه کشی به دو گروه شش تایی تقسیم می شوند ، که اول و دوم هر گروه در پایان به مسابقات لیگ دسته یک کشور صعود می کند.

*شما در معرفی ورزشگاه برای حضور در مسابقات با مشکل مواجه شدید؟

بله، هیچ یک از سالن های سرپوشیده شهرستان فریدن استانداردهای لازم را نداشت و فقط شهر رزوه در شهرستان چادگان توانست معیارهای یک سالن استاندارد را کسب کند و تیم ما مجبور شد که از مرکز شهرستان کمی فاصله بگیرد که اینجا لازم است از مسئولان شهرستان چادگان بابت همکاریشان تشکر کنم.

مسئولان شهرستان باید به این موضوع توجه کنند که شهرستان فریدن، به این صورت باقی نخواهد ماند و بدون شک جوانان در آینده مسابقات کشوری بیشتری در این شهرستان ترتیب خواهند داد بنابراین به استاندارد سازی سالن ها نیز توجه داشته باشند، رعایت این استانداردها آنچنان هزینه ای ندارد.

* فوتبال چقدر می تواند در توسعه یک شهرستان نقش داشته باشد؟
فوتبال ذاتا در کشورهای مدرن علاوه براینکه یک منبع اقتصادی به شمار می رود باعث شناساندن فرهنگ های مختلف به جوامع دیگر است و سرمایه گذاری درست روی فوتبال همیشه توسعه و پیشرفت را برای یک جامعه مدرن به ارمغان آورده است برای مثال همین حضور تیم امید فردا در مسابقات لیگ دسته دو کشور می تواند مزایای خوبی برای منطقه داشته باشد.

اولا که استعدادهای فوتبالی شهرستان به باشگاه های دیگر معرفی خواهند شد زیرا بی شک تیم های استعداد یاب فدراسیون این مسابقات را زیر نظر خواهند داشت.

ثانیأ فریدن یکی از مناطقی است که کمتر کسی در استان های دیگر از آن شناخت دارد و در یک حساب سرانگشتی هم که داشته باشیم، ۷ تیم مختلف از استان های دیگر در این منطقه حاضر می شوند که علاوه بر مزیت اقتصادی که دارد، هر بازیکن یک تیم می تواند معرف شهرستان ما در دیگر استان ها باشد.

*چه انتظارتی از مسئولان منطقه دارید؟
این یک فرصت برای شهرستان است و مسئولان اگر کمی تحقیق کنند، خواهند دید که تیم های از یک شهرستان کوچک آمدند و اکنون معرف منطقه خود در کشور و حتی آسیا شدند، ما امروز این کار را با تعدادی از دوستان آغاز کردیم ولی باید دانست در ادامه راه نیازمند کمک مسئولان خواهیم بود.

تیم امید فردا امروز نماینده یک استان است و برای اولین بار است که یک تیم فوتبالی از شهرستان در مسابقات کشوری در این سطح شرکت می کند و بدون شک اگر این تیم حمایت شود، من قول خواهم داد که جوانان آماده ای امروز نتایج خوبی کسب کرده و افتخار آفرین شوند.

*آیا می دانید اداره ورزش و جوانان منطقه سکان دار ندارد؟

دهخدایی: بله متاسفانه؛ ورزشکاران این منطقه یکی از بهترین و محجوب ترین ها هستند و در همه عرصه های ورزشی با سعی و تلاشی که دارند با تمام محرومیت ها توانستند موفق عمل کنند و حال اینکه مهم ترین اداره حامی ورزش جوانان در این منطقه مدیر ندارد، جای بسی سوال است که چرا؟!

انتهای پیام/دانا

انتهای پیام / کد خبر7636

جستجو

آخرین اخبار