جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
امام جمعه اصفهان:

مسجد بدون حضور مردم آباد نمی‌شود/ مردم به پیش نمازهایی که صرفاً نماز می‌خوانند تذکر دهند

امام جمعه اصفهان گفت: مسجد بدون حضور مردم آباد نمی‌شود، حضور مردم در مساجد محلشان یک قدم برای عمران مسجد است؛ امام جماعت باید محوریت خود را در مسجد حفظ کند و مردم موظف هستند اگر پیش‌نمازی کم‌کاری کرد به او تذکر دهند.

به گزارش بی ام خبر، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در مراسم گرامیداشت سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار کرد: رحمت، امنیت و رزق امروز ما مدیون شهدایی است که هنگام رفتن اگرچه دلشان لرزید ولی ایمانشان سست نشد، این‌ها کسانی هستند که پیغمبران به آن‌ها غبطه می‌خورند.

وی مسجد را کانون فرهنگی دانست و افزود: جایی بالاتر از مسجد برای کار فرهنگی وجود ندارد؛ مسجد از زمان صدر اسلام کانون همه فعالیت‌ها بوده است و طبق فرموده قرآن باید به دست کسانی آباد شود که به خدا و روز قیامت ایمان دارند و از هیچ‌ چیز جز خدا نمی‌ترسند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به اینکه مسجد بدون حضور مردم آباد نمی‌شود، خاطرنشان کرد: حضور مردم در مساجد محلشان یک قدم برای عمران مسجد است و این کار از دست هرکسی برنمی‌آید.

طباطبایی‌نژاد تصریح کرد: پیامبر در جواب سؤال ابوذر که گفته بود چگونه مساجد را آباد کنیم فرمودند که حرف بیهوده و باطل در آن نزنید، صدای خود را در مسجد بالا نبرید و خرید و فروشی هم در مسجد انجام ندهید.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) یادآور شد: مسجد خانه خدا در روی زمین است و هر کس با طهارت در آن حضور یابد خداوند او را از گناهانش پاک می‌کند و از زوار خدا به حساب می‌آید.

عضو مجلس خبرگان رهبری آباد نگه داشتن مساجد را وظیفه همگان دانست و گفت: امروز تعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان به یک هزار و ۸۰۰ عدد رسیده است که بیش از یک‌دهم کل کشور را شامل می‌شود اما در عین توجه به کمیت باید کیفیت را هم مد نظر قرار داد.

طباطبایی‌نژاد اذعان کرد: صرف اینکه در مساجد کتابخانه درست کنیم و کتاب بگذاریم اما کسی برای تربیت افراد وجود نداشته باشد، بی‌فایده است؛ باید جوانان را با نهج‌البلاغه، قرآن و اشعار مذهبی آشنا کنیم و از ائمه جماعات برای این کار کمک بخواهیم.

وی با انتقاد از پیش‌نمازهایی که تنها به اقامه نماز در مساجد اکتفا کرده‌اند، تأکید کرد: امام جماعت باید محوریت خود را در مسجد حفظ کند و مردم موظف هستند اگر پیش‌نمازی کم‌کاری کرد به او تذکر دهند.

امام جمعه اصفهان در پایان با تأکید بر وحدت بین کانون‌ها و ائمه جماعات در مساجد و لزوم آشنایی جوانان با تاریخ دینی و روایت‌های مذهبی خاطرنشان کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بودجه چندانی ندارند و از این رو آبادانی مساجد به تک‌تک کسانی که به خدا و روز قیامت معتقدند وابسته است.

انتهای پیام/فارس

انتهای پیام / کد خبر7688

جستجو

آخرین اخبار