جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷
احمدیان در مراسم بزرگداشت روز فناوری هسته‌ای:

غربی‌ها به دنبال محدودکردن استفاده از منابع فسیلی هستند/تامین ۹۶ درصد انرژی ایران از سوخت‌های فسیلی

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: چیزی که برای کشورهای سلطه‌گر خطرناک تلقی می‌شود این است که کشوری مستقلی مانند ایران بتواند الگوی جدیدی برای اداره امور کشورش پیاده کند.

به گزارش بی ام خبر،‌ محمد احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی در مراسم بزرگداشت روز فناوری هسته‌ای که شب گذشته ۲۰ فروردین در مسجد حضرت زینب (س) برگزار شد، با اشاره به دستاوردهای هسته‌ای کشورمان در سالهای گذشته، اظهار داشت: به فضل خدا در سالهای گذشته دستاوردهای بزرگی در بعد هسته‌ای نصیب کشورمان شده و از عوامل غرور ملی به شمار می‌آید که در سایه حمایت‌های مردم و مقام معظم رهبری به دست آمده است البته برای ادامه روند رو به پیشرفت فناوری هسته‌ای نیاز به حمایت‌های مردمی داریم.

احمدیان با اشاره به سنگ‌اندازیهای کشورهای سلطه‌گر در مسیر پیشرفت هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: دشمنان ما می‌خواهند اینگونه وانمود کنند که چون کشور ما سرشار از منابع طبیعی نفت و گاز است نیازی به انرژی هسته‌ای برای تامین انرژی مورد نیاز خود ندارد. همچنین اینگونه القا می‌کنند که تمام مشکل ما با غرب بر سر حق داشتن انرژی هسته‌ای است و اگر ما از این حق صرف‌نظر کنیم تمامی تحریم‌ها و خصومت‌های غرب علیه ایران برداشته خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی با طرح این سؤال که آیا واقعا مشکل اساسی ما با غرب بر سر مسئله هسته‌ای است، گفت: بنده به صراحت می‌گویم خیر! چیزی که برای کشورهای سلطه‌گر خطرناک تلقی می‌شود این است که کشوری مستقل همچون ایران بتواند الگوی جدیدی برای اداره امور کشورش پیاده کند و در مسیر پیشرفتش از الگوی توسعه غربی تبعیت نکند.

وی با مقایسه رویکرد غرب در موضوع هسته‌ای قبل و بعد از انقلاب اظهار داشت: چه اتفاقی بعد از انقلاب افتاد که کشورهای غربی که قبل از انقلاب صف کشیده بودند تا در سرمایه‌گذاری و تاسیس نیروگاههای هسته‌ای در ایران پیشگام باشند پس از انقلاب با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مخالف استفاده ایران از انرژی هسته‌ای شدند؟

احمدیان ادامه داد: تنها عاملی که باعث این تغییر رویکرد می‌شود این است که انرژی هسته‌ای در آینده حرف اول را در دنیا خواهد زد و با توجه به اینکه ایران ۹۶ درصد انرژی مورد نیاز خود را از سوختهای فسیلی تامین می‌کند دیر یا زود این منابع تمام خواهد شد؛ پس باید فکری به حال تامین انرژی در آینده کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: نکته دوم این است که کشورهای غربی در تدارک وضع قوانینی هستند که در آینده میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی را محدود کنند و ایران اگر در آینده نزدیک نیز منابع انرژی فسیلی‌اش تمام نشود با محدودیت‌های ایجاد شده دیگر نمی‌تواند به راحتی از سوخت‌های فسیلی استفاده کند یا اینکه آن را به عنوان کالا به فروش برساند.

احمدیان با اشاره به ساخت نیروگاههای جدید هسته‌ای توسط کشورهای غربی گفت: امروز کشورهای غربی در حال ساخت نیروگاههای کوچک ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ مگاواتی هستند که مانند باطریهای کوچک کار می‌کنند و به شکل پکیج و بسته هستند. به طوریکه کشورهای خریدار این نیروگاهها توانایی هیچ‌گونه دخل و تصور و مهندسی معکوس را نخواهند داشت و هر گاه که این نیروگاهها نیاز به سرویس‌های تخصصی داشته باشند تنها تکنسین‌های همان کشور صاحب فناوری می‌توانند سرویس‌های لازم را انجام دهد.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: این موضوع امنیت انرژی کشورهای فاقد تکنولوژی هسته‌ای را در آینده تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

تسنیم

انتهای پیام / کد خبر7712

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار