جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

حفاظت از آثار تاریخی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: وجود بیش از ۲۲ هزار اثر تاریخی در پهنه استان اصفهان و پراکندگی آن‌ها حتی در دور افتاده‌ترین نقاط استان، می‌طلبد تا جهت حفاظت از آن‌ها از تمامی توان مردم محلی استفاده کنیم.

به گزارش بی ام خبر، فریدون الهیاری صبح امروز در نشست دبیران مناطق شش گانه شهرستان‌های استان اصفهان که با حضور تنی چند از مدیران اداره کل استان همراه بود، اظهار کرد: انجمن‌های حفاظت از میراث فرهنگی با حضور نخبگان و صاحب‌‍نظران محلی در روستاهای تاریخی و هدف گردشگری استان اصفهان شکل می‌گیرد.
وی افزود: امروز یکی از مهمترین دغدغه‌های ما حضور نخبگان و صاحب‌نظران شهرستان‌ها در امر حفاظت از آثار تاریخی مناطق مختلف استان است
الهیاری همچنین ضمن اشاره به گستردگی استان و پراکندگی آثار تاریخی در پهنه استان تاکید کرد: وجود بیش از ۲۲هزار اثر تاریخی در پهنه استان اصفهان و پراکندگی آنها حتی در دور افتاده ترین نقاط استان، می طلبد تا جهت حفاظت از آنها از تمامی توان مردم محلی استفاده کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان همچنین خطاب به دبیران مناطق شش گانه شهرستان‌های استان اصفهان تصریح کرد: با اصلاحات به عمل آمده در اساسنامه تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی، از این پس اعضای تشکل‌های مردم نهاد دوستدار میراث فرهنگی نیز می‌توانند به عنوان عضو انجمن‌های میراث فرهنگی شهرستان‌های استان فعالیت کنند.
الهیاری با اشاره به تشکیل انجمن میراث فرهنگی استان افزود: این انجمن به ریاست استاندار و به دبیری مدیرکل میراث فرهنگی در مرکز استان و سپس در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداران و دبیری روسای ادارات میراث فرهنگی شهرستان‌ها تا پایان سال ۱۳۹۵ در شهرستانهای استان تشکیل شده، لذا تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۶ در صدد تشکیل انجمن‌های میراث فرهنگی در سایر شهرستان‌های استان و روستاهای هدف گردشگری و همچنین روستاهائی که دارای بافت تاریخی هستند با مشارکت صاحبنظران محلی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: با تدوین آئین نامه‌های اجرائی از این پس، تشکل‌های دوستداران طبیعت نیز در راستای نقش سازمان میراث فرهنگی در توسعه گردشگری طبیعی و ثبت میراث طبیعی، می‌توانند در پهنه استان اصفهان تحت حمایت اداره کل میراث فرهنگی استان در کنار دیگر نهادهای ذیربط فعالیت کنند.
روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان‌

انتهای پیام / کد خبر7762

مطالب مرتبط

جستجو

آخرین اخبار